...Meteorologické hovädá...

Autor: Erika Hubčíková | 12.4.2012 o 9:46 | (upravené 12.4.2012 o 12:01) Karma článku: 10,89 | Prečítané:  1742x

„Tatranci vinia meteorológov za málo sviatočných turistov," zablúdim okom na titulok v novinách. Povzbudená spravodlivým rozhorčením obyvateľov obce Vysoké Tatry tak čítam ďalej: „Pravdepodobne však nebudú vymáhať škody od meteorológov za stornované pobyty." Tu vo mne priam vzkypí žlč... Ako dlho budeme ešte ochotní mlčky akceptovať nemalé prešľapy autorov predpovedí počasia?! To si z histórie skutočne neodnášame žiadne ponaučenie? Zabudli sme už azda na obludné dôsledky ich prognostických omylov?!

Pripomeňme si len niektoré z nich:

  1. Fatálna prehra uhorskej armády v bitke pri Moháči v roku 1526, ktorá znamenala začiatok tureckého pustošenia (aj) na našom území, bola príkladnou demonštráciou nezvládnutia roly rosničky. Jürcsövics, nadšený meteorológ-amatér, totiž kvôli nedôsledne naslinenému prstu zle odhadol miestnu cirkuláciu atmosféry a predčasne vyniesol súd o blížiacom sa daždi - žiaľ, zmienil sa o tom pred svojím blízkym priateľom Jánom Zápoľským. Ten sa rozhodol pre nepriaznivosť počasia (a s tým spojené nepríjemnosti) odchod svojich vojsk, ktoré mali pri Moháči bojovať bok po boku s armádou uhorského kráľa Ľudovíta II., odložiť o deň neskôr. To sa stalo nakoniec Uhorsku osudným. Túto dezinformáciu neľahko znášal aj samotný panovník, ktorého tak poprední slovenskí historici prednedávnom úspešne identifikovali ako pôvodcu dnes už zľudovenej piesne: Od Oravy dážď ide, už môj milý nepríde, / prišiel by on, jaj, Bože, pre zlé cesty nemôže.

  2. Z tajnej korešpondencie medzi Adamom Františkom Kollárom a Máriou Teréziou vyplýva, že osvietená panovníčka bola svojím radcom slovenského pôvodu značne očarená. Až natoľko, že sa ho rozhodla postaviť do čela zvrchovaného slovenského kráľovstva. Listiny, ktoré legitimizovali vtedy ešte ani nevyslovené národné požiadavky Slovákov, dokonca už striehli len na podpis jej veličenstva. V jedno meteorológmi predpovedané pokojné slnečné poobedie už-už brala do ruky brko, keď ju tu zrazu premohla chuť na zavárané uhorky - čakala práve budúceho Jozefa II. Jej náhly odchod zo záhradného altánku do schönbrunnskej špajze však nečakane privolal búrlivý vietor, ktorý odniesol listiny bez podpisu nevedno kam. (Zlé jazyky tvrdia, že do pracovne Matúša Kučeru...) Mária Terézia si neskôr samostatný slovenský štát rozmyslela.

  3. Vďaka vízu v pase a potvrdení o absolvovaní nevyhnutných očkovaní bezpečne vieme, že Jean-Paul Marat bol práve pobalený na cestu do piešťanských kúpeľov, keď v miestnom periodiku zbadal stĺpček hydrometeorologického ústavu, vystríhajúci pred krúpami. Preto sa rozhodol, že radšej zostane doma a vyskúša vo vani aspoň instantnú verziu liečivého bahna...

Táto trojica, nám už zo školských lavíc patologicky známych, faktov len stroho odhaľuje, o čo sme vďaka neprofesionálnemu prístupu meteorologického povolania prišli: Turci nás vlastne bezdôvodne plienili 150 rokov (veď čo keby Zápoľského vojská stačili na premoženie moslimských turbanov?), starých Slovákov sme si mohli vymýšľať už oveľa skôr (či?) a Piešťany sa dnes nemuseli pýšiť len postavičkou lámajúcou barlu... A po všetkých týchto lapsusoch od nich Tatranci nežiadajú kompenzáciu za pokles návštevnosti asi o 10 %?! Nechápem... A možno som len neobjektívna; nikdy totiž meteorológom neodpustím tú nie práve najvyššiu účasť obyvateľstva na parlamentných voľbách - veď na 10. marca predpovedali slnečno. Kto mal vedieť, že to teplota na prácu v záhradke, vzdialenej na míle od volebnej miestnosti, ešte vskutku dlho nebude...? A kto mal vedieť, že tie zrážky pravice s realitou fakt dopomôžu k vyklíčeniu tak beznádejne jednofarebného červeného plevelu...? Hovädá meteorologické... :)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?