Budúcim absolventom filozofických fakúlt: Máme pre vás riešenie!

Autor: Erika Hubčíková | 2.12.2012 o 13:14 | (upravené 2.12.2012 o 13:45) Karma článku: 4,93 | Prečítané:  405x

„Kto nás zamestná?" zdvíhajú k ústam čaše budúci absolventi filozofickej fakulty... V ich sklenom pohľade a prázdnej peňaženke sa zračia stopy skepsy... A čo na to spoločnosť? Posiela ich do rôznych náborových centier, núka im poradenstvo v otázkach profesijnej orientácie, núti ich vyhovieť požiadavkám dopytu na trhu práce... Dokonca aj pedagógovia rodnej alma mater spochybňujú možnosť a ochotu svojich študentov uplatniť sa vo vyštudovanom odbore. (Z utajených zdrojov sa k nám dostali informácie, že na katedrách literatúry prednášajúci modifikovali verše Sama Chalupku na: „A čo i dušu dáš v tom štúdiu divokom, rekvalifikuj sa a voľ tak prežiť, i keď byť trhovej ekonomiky otrokom!") No nezúfaj, študentská duša! My, v našom lingvistickom kolektíve, sme sa rozhodli objasniť príčinu tvojej neľahkej situácie a ponúknuť ti riešenie.

Na ostatnom jazykovednom sympóziu sa nám podaril nemalý objav. Zistili sme totiž, že jazyk ako taký nielenže veľmi úspešne reflektuje dianie v mimojazykovej realite a premieta takto získané poznatky aj do svojej systémovej štruktúry, ale že i jazyk dokáže ovplyvniť túto realitu, a to až v takej miere, že zvolenie a preferovanie určitého jazykového výrazu má veľmi konkrétny a štatistikami merateľný dosah na fungovanie spoločnosti. Doplňme však naše teoretické rozpravy o konkrétny príklad:

Po zhliadnutí aktuálneho rebríčka najžiadanejších absolventov si veľmi rýchlo uvedomíte, že o budúcu kariéru sa nemusia triasť technické smery a nemalému indexu záujmu sa tešia aj nádejní zubári. Tento trend niektorí vysvetľujú vedeckým pokrokom, iní zas úspešnou pro-krowkovou loby z Varšavy, no my sme sa rozhodli nenazerať na tento problém tak plytko... Všetko sa to začalo vyslabikovaním slova 'študent': ...S T U - dent... Vtedy nám došlo, že to nemôže byť náhoda...

Keďže sme však nechceli nadarmo dopredu vyrušiť akademické kruhy zbrklým prehlásením, neváhali sme svoj objav potvrdiť v historickom bádaní. Sami sme totiž neboli schopní uveriť v silu rodnej reči a jej primknutiu k mysliam svojich vďačných používateľov...

Siahli sme po dobe nedávnej, po dobe, v ktorej vládol komunizmus a jedným z najpopulárnejších a mzdovo najlákavejších povolaní bola profesia agenta ŠTB. Po zozbieraní empirických údajov všetkých postarších a na sympóziu prítomných sme zistili, že sa často sami navzájom oslovovali 'poslucháčmi' tej-ktorej z fakúlt. ...Náhoda?

Zalovili sme v pamäti a náučných slovníkoch ešte viac a uvedomili sme si, že kedysi bola profesia učiteľa vnímaná oveľa prestížnejšie, než je tomu dnes. Asi vás už nezarazí, že nám vtedajšia dobová korešpondencia ako štatisticky najpoužívanejšie slovo potvrdila výraz 'eň'...

A vedeli ste, že sa nám zachovalo rozšírenie počtu parlamentných kresiel zo 100 na 150 z čias veľkej biedy, keď rodičia posielali svoje ratolesti na skusy na salaš ako 'honelníkov'...?

Tieto dôkazy jednoznačne potvrdzujú prítomnosť kauzality - dopyt práce úzko kooperuje s jazykovým úzom! Takže klásť si otázku: „Kto nás zamestná?", drahí študenti, je už bezpredmetné. Ostáva už len: 1) porozmýšľať, aké slovo by podvedome mohlo v spoločnosti vzbudiť pro-filozoficko-fakultné nálady, 2) spraviť mu efektívnu reklamu v médiách a 3) výraz 'študent' už v učebniciach na základných školách zaradiť medzi archaizmy.

Z prvých návrhov na vhodné slovo padlo: 'FIlantrop', čo kvitovala väčšina. Okrem propagačného účelu tento výraz v sebe nesie veľmi pozitívny náboj, zdôrazňujúci silu ľudskosti. A aj iné fakulty by mohli z neho profitovať, napr.: pedagogické, bohoslovecké, sociálnych vied... (Vlastne očakávame len námietky budúcich právnikov.) Tiež je tu možnosť, že by každý odbor prispel vlastným sebavystihujúcim výrazom a v akademickom senáte by sa akurát prerokoval časový harmonogram používania týchto novotvarov. Trebárs v období veľkonočného pôstu by sa religionisti mohli tešiť z 'učeníkov', od apríla do mája pedagógovia z 'chovancov' atď. Pracovne sme tento cyklus nazvali „kolobeh žiactva v prírode". ...Celá zasadačka po namáhavých 3-týždňových úvahách spontánne prepukla v standing ovations... Lingvistika to opäť dokázala!

...Pre protokolárnu úplnosť dokumentačného zápisu už len dodávam heslovito zachytený nápad jedného z prítomných: vraj, či by sa nedalo prispôsobovať počty prijímaných študentov úmerne k potrebám trhu a urobiť z nich kvalitným štúdiom osoby zamestnávateľmi žiadané... Kolektívne sme ho umlčali a poslali po ďalšie chlebíčky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?